بلوک لیکا

بلوک لیکا یکی از اصلی ‌ترین مصالح ساختمانی از دسته بلوک ‌های سیمانی است که کاربرد های بسیار زیادی در صنعت ساختمان ‌سازی دارد. امروزه کشور های پیشرفته برای دیوار چینی از این بلوک استفاده می ‌کنند. این ابزار پرکاربرد دارای معایب و مزایای زیادی است که با بررسی آن ‌ها می ‌توان نتیجه گرفت یکی از مناسب ‌ترین وسایل برای هر گونه شرایط آب ‌و هوایی برای ساخت دیوار های عایق، بلوک لیکا است. جزء اصلی سازنده این بلوک، دانه لیکا است که از گل رس ساخته شده است. واژه لیکا از کلمه (دانه رس منبسط شده سبک) گرفته شده و مخففی از آن است. در این مقاله به ویژگی ‌‌های بلوک لیکا اشاره خواهیم کرد.

مراحل ساخت بلوک لیکا چست؟

مراحل ساخت بلوک لیکا به سه دسته فرآوری، خشک کردن و پختن تقسیم می ‌شود که با جزئیات بیشتر راجع ‌به آن صحبت می ‌کنیم.

فرآوری

در این مرحله ابتدا باید از خاک رس گل‌ رس را تشکیل بدهیم. پس خاک رس مطلوب را وارد دستگاه می‌ کنیم تا با افزودن آب به آن گل ‌رس بدست بیاید. خاک رس مورد نظر باید فاقد قطعه ‌های اضافی باشد و آن قطعات از قبل با روش ‌های دیگر باید از خاک جدا شده باشند. در این مرحله علاوه بر آب مواد مخصوص دیگری نیز به رشته ‌های گل ‌رس افزوده می شود و گل‌ رس بدست آمده آماده خشک کردن می ‌شود.

خشک کردن

گل رس بدست آمده را وارد کوره می ‌کنند تا پس از خشک شدن به گندله تبدیل شود و این از ویژگی ‌‌های این بلوک است.

پختن

اگر دو مرحله قبل بی ‌نقص و درست انجام شده باشند، وارد مرحله پختن می ‌شویم. در این مرحله افزایش دمای کوره باعث می ‌شود که گاز درون گل‌ رس به سمت بالا حرکت کند و حفره ‌هایی روی سطح دانه‌ های لیکا ایجاد شود. حالا از مخلوط کردن این دانه‌ های لیکا با سیمان و آب بتن، بلوک لیکا ساخته می ‌شود. این بلوک نسبت به بلوک بتنی بسیار سبک ‌تر و متخلخل ‌تر است.

بلوک راد

ویژگی ‌های بلوک لیکا چیست؟

این بلوک دارای چندین ویژگی اصلی و بسیار مهم است که در ذیل به‌ طور جزئی ‌تر به آن ‌ها می‌ پردازیم:

سبک بودن

وزن خود لیکا بسیار سبک است و این باعث می ‌شود که در فرآیند ساخت ‌و ساز کار سازندگان را راحت ‌تر کند. همچنین کم بودن وزن بلوک لیکا که جزء اجزای سازنده بنا های مختلف است باعث می ‌شود تا وزن کلی سازه به مقدار زیادی (در مقایسه با آجر) کاهش یابد. کاهش وزن کلی سازه باعث کاهش اثرات مخرب ناشی از زلزله می ‌شود.

عایق گرما

ار جمله ویژگی ‌‌های بلوک لیکا این است که در دمای بسیار بالایی ساخته می ‌شود؛ بنابراین می ‌تواند عایق مناسبی برای گرما و حرارت باشد.

عایق صوت

این بلوک در میان عایق ‌های سیمانیِ نظیر خود بهترین مورد از نظر عایق صدا است. این بلوک صدا هایی که در بازه شنوایی انسان است را بسیار کمتر از سایر مصالح ساختمانی عبور می ‌دهد و به همین علت برای ساخت دیوار ها کاربرد فراوانی دارد.

راحتی در اجرا

این بلوک‌ ها در قالب ‌ها و ابعاد مختلفی تولید می ‌شوند و به همین علت در ساختمان ‌سازی، کار را برای معماران و سازندگان بسیار آسان کرده ‌اند.

مقاومت در برابر آتش

طبق تحقیقات و محاسبات انجام شده توسط اداره ملی استاندارد، بلوک لیکا مقاومت دو تا سه ساعتی در برابر آتش دارد که همچنین باید ذکر کنیم این مقاومت بستگی به ضخامت دیوار نیز دارد.

ترک برنداشتن

بلوک ‌های سیمانی معمولا دچار ترک‌ خوردگی ‌های زیادی می ‌شوند اما در بلوک لیکا به دلیل اینکه جمع‌‌ شوندگی کمتری اتفاق می ‌افتد، احتمال بروز ترک کمتر است.

انواع بلوک لیکا به چند دسته تقسیم می ‌شوند؟

 این بلوک ‌ها از نظر ابعاد دارای انواع مختلفی هستند و هر یک کاربرد های متفاوتی دارند که شامل: بلوک لیکا در ابعاد آجر، تیغه ‌ای توپر، تیغه ای توخالی ته ‌پر، تیغه ‌ای توخالی ته ‌پر با دو سوراخ، دیواری تو خالی، دیواری تو خالی ته‌پر، و. . . است و این همه تنوع از ویژگی‌‌ های بلوک لیکا به شمار می ‌رود.


اینجا بخوانید: بلوک سیمانی تو خالی مزایا و معایب آن

معایب و مزایای بلوک لیکا

بلوک‌ های لیکا برخلاف مقاومت بسیار زیادی که در برابر حرارت، عبور گرما و عبور صدا دارند، ترد و شکننده هستند و این موضوع می‌ تواند باعث افزایش هزینه فراوانی شود. یکی دیگر از موارد قابل توجه این است که در فرایند ساخت ‌و ساز توسط بلوک ‌های لیکا باید حتماً یک لایه گچ و خاک بر روی بلوک اجرا شود تا امکان سفید ‌کاری پس از اجرا وجود داشته باشد.

با توجه به صحبت ‌هایی که گفته شد؛ بلوک لیکا از دانه لیکا ساخته شده است و یکی از پرکاربرد ترین و معروف‌ ترین مصالح ساختمانی در جهت ساخت دیواره‌ ها و سازه‌ های مختلف است. این بلوک عایق بسیار خوب گرما و صدا است و مقاومت زیادی در برابر حرارت و آتش دارد. در حقیقت همانطور که گفته شد بلوک ‌های لیکا به ‌دلیل سبک بودن و وزن کم روند ساخت ‌و ساز را آسان ‌تر می‌ کنند و با ابعاد و اندازه ‌های مختلف و متفاوتی که دارند فضا را برای انتخاب هر چه بهتر جزئیات توسط معماران و سازندگان فراهم خواهند کرد.

در پایان

شما عزیزان می توانید جهت تهیه این محصول با شرکت بلوک راد تولید کننده انواع کول چاه و بلوک سیمانی، تماس حاصل نمایید. کارشناسان این مجموعه پاشخگوی سوالات شما عزیزان می باشند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *