مقدمه

کارشناسان فنی حوزه عمران اعتقاد دارند که بلوک سیمانی سبک پوکه ای ( طرح لیکا ) در برابر رطوبت مقاوم نیستند و به همین اساس برای رشد قارچ و خزه شرایط خوبی ایجاد می‏نمایند. اما از طرفی بلوک سیمانی سبک پوکه ای ( طرح لیکا ) را در دیوارهای بنا استفاده می‌کنند و از آنجا که این نوع بلوک‏ سیمانی سبک هستند و در برابر آتش‎سوزی نیز مقاومند، گزینه خوبی برای استفاده در دیوارچینی بنا می باشند .

همچنین بلوک‏‌ سیمانی سبک پوکه ای ( طرح لیکا ) عایق دما و صوت نیز است و امروزه حجم بیشتری از این بلوک‌ها برای ساختمان‌های تجاری و مسکونی استفاده می شوند. از طرفی باید توجه داشت که در ساخت و اجرای نمای سنگی که سنگ‌های آن از نوع سنگین می‌باشد نمی‌توان از بلوک سیمانی سبک پوکه ای ( طرح لیکا ) در دیوارچینی استفاده نمود و در صورت استفاده از این نوع بلوک سبک صرفاً باید از سنگ‎های بسیار سبک در نما استفاده کرد .

بلوک‏‌های سیمانی ساختمانی مورد استفاده در صنعت ساختمان را عمدتاً در دیوار و سقف به کار می‌برند و بلوک‏‌های سیمانی سنگین اولین نوع بلوک ‎های ساختمانی ساخته شده بودند، ولی این بلوک سیمانی بسیار سنگین هستند و استفاده از آن‌ها باعث افزایش وزن سازه می‌شود. از طرفی با ورود بلوک سفالی به بازار، سازندگان و مهندسین به سوی استفاده از این نوع مصالح ساختمانی روی آوردند و این بلوک‌ها جایگزین بلوک سیمانی سنگین شدند.

امروزه علاوه بر بلوک‎های سیمانی، سفالی و بلوک‏‌ سیمانی سبک پوکه ای ( طرح لیکا ) از بلوک های سیپرکس که بلوک‌های بتن گازی هستند نیز استفاده می‌شود این نوع از بلوک‎ها نیز از انواع بلوکهای سبک می باشند . بلوک‎های نیز تحت عنوان بلوک ترکیبی نیز نوع دیگری از بلوک ساختمانی نوین محسوب می شود که ترکیب بتن و پلی استایرن می باشد.

برای اجرای سقف یکی از گزینه ها جهت اجرا ، بلوک ترکیبی مس باشد و گزینه ی دیگر جهت اجرا استفاده از سفال و پلی‎استایرن می باشد که در ساختمان های مسکونی استفاده از این نوع مصالح برای سقف ها بیشتر رایج می باشد . برای دیوارهای ساختمان هم پیشنهاد می گردد که از بلوک سیمانی سبک پوکه ای ( طرح لیکا ) ، حتما توسط پشم شیشه و بصورت دو جداره عایق کاری صورت گیرد که این کار باعث کاهش اتلاف انرژی نیز می شود.

بلوک سیمانی سبک

مشخصات بلوک سیمانی سبک پوکه ای ( طرح لیکا ) مرغوب

  1. لبه های بلوک سیمانی سبک مرغوب می بایست با دوام و محکم باشد ، لبه های بلوک سیمانی نامرغوب با یک فشار دست خرد و خاک می شود که این امر به دلیل کمبود سیمان در ملات و یا عدم مخلوط مناسب سیمان با ماسه یا پوکه و یا آبی رسانی کم و یا نامناسب به بلوک می باشد.
  2. یک بلوک سیمانی سخت و درجه 1 نباید با افتادن از فاصله یک و نیم متری بشکند . ( البته این امر می بایست بر روی نری بلوک تست شود که زاویه دارد و دارای مقاومت بیشتری نسبت به بقیه جهات بلوک دارد .)
  3. یک بلوک سیمانی سبک درجه یک ، دارای رنگی یکدست و رو به تیره گی دارد (به رنگ سیمان) ، اگر متوجه شدید که بلوک دارای رنگارنگی می باشد ، بدانید که یا ملات ها با میکسر به صورت صحیح هم نخورده است ، و یا اپراتور میکسر نسبت ترکیب را در هر نوبت به صورت دلخواه می گیرد . البته بعضی از تولید کنندگان نیز برای گول زدن مشتری ها ، از رنگ های مکمل سیمانی استفاده می کنند ، که این امر باعث می شود رنگ بلوک ، به شدت به رنگ سیمان نزدیکشود .
  4. هر چه اندازه ضخامت بلوک سیمانی بیشتر باشد آن بلوک سیمانی مرغوبتر و برای مصرف کننده بهتر می باشد . ولی برای تولید کننده بلوک هر چه مقدار گوشته بلوک نازکتر باشد ، بهتر است زیرا ملات کمتری استفاده می شود . ولی ضخامت استانداردی نیز برای بلوکها تعریف شده ، که برای بلوکهای دیواری و تیغه ای و سقفی متفاوت می باشد 
  5. بلوکی دارای مرغوبیت می باشد که دارای دانه بندی درشت و زمخت باشد ، و بلوک نامرغوب دارای دانه بندی ریز می باشد ، و در واقع این امر در استحکام بسیار تفاوت ایجاد می کند .
  6. یک ملات بلوک نامرغوب خاک دارد ، این خاک در واقع باعث می شود به مرور از سخت شدن کامل بلوک جلوگیری کند .
  7. این موارد را می توان از روی مصالح و ملات مصرفی در کارگاه بلوک زنی تشخیص داد ، البته این امر برای افراد با تجربه و کاربلد از روی بلوک ساخته شده هم قابل تشخیص می باشد .
بلوک سیمانی سبک

نکاتی برای تشخیص مصالح مرغوب برای ساخت بلوک سیمانی سبک یا سنگین

1- برای تشخیص خاک دار بودن مصالح بکار رفته در بلوک می توان ، مقداری ماسه مورد استفاده در مصالح بلوک را در یک لیوان شفاف به همراه آب ریخت ، گل و خاک در ماسه کاملا رویت می شود ( نسبت آب به ماسه باید یک چهارم ماسه و سه چهارم آب باشد )
2- استفاده از آزمایشگاه مصالح ساختمانی : این امر عملا کاری دشوار و زمان بر و نسبتا با هزینه بالا می باشد ، اما این امر برای ساختمان های مهندسی و دقیق یکی از بهترین راه می باشد . در این آزمایشگاها می توانند مقاومت بتن را با کمک دستگاه های پیشرفته و مهندسی به دست می آورند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

به بالای صفحه بردن
Call Now Buttonبا ما تماس بگیرید