کول چاه و یا کبل چاه به لوله های بزرگ بتنی و سیمانی که در اطراف چاه قرار می گیرند، گفته می شود. در هنگام حفاری چاه های آب و فاضلاب، عموماً از کول برای جلوگیری از ریزش چاه، نگهداری دیواره های چاه و همچنین ریزش خاک به درون چاه استفاده می شود. زیرا با گذشت زمان عموماً چاه ها به دلیل افزایش رطوبت، سست شدن خاک آن منطقه و… دچار ریزش می شوند.

کول چاه

کول چاه چیست؟

کول چاه از ترکیب سیمان و ماسه و آب تشکیل می شود و برای جلوگیری از خطرات ناشی از ریزش چاه، از کول چاه استفاده می کنند تا ایمنی آن را افزایش داده و چاه نوسازی شود. اجرای این کار، کول گذاری چاه و به عبارت دیگر کول چینی نامیده می شود.

کول چاه یا کبل قطعه ای بتنی است که در ابعاد مختلف تولید می گردد.  کول 60 سانتی متر، کول 70 سانتی متر، کول 80 سانتی متر، کول 90 سانتی تا کول 130 سانتی برای میله و کول 90 انباری و کول 120 انباری از انواع کول های دایره ای سیمانی هستند.

دلیل استفاده از کول سیمانی در چاه

یکی از دلایل استفاده از کول جلوگیری از خطراتی مانند ریزش چاه در آینده است. البته نحوه صحیح کول گذاری و پر کردن پشت کول و همچنین طوقه چینی اصولی، امری حائز اهمیت است و با رعایت آن ها می توان خطرات ناشی از ریزش چاه را به صفر رساند. گاهی دیده می شود از کول های سایز کوچک، برای کاشت گل و گیاهان زینتی در فضای سبز اطراف خیابان ها نیز استفاده می شود.

قیمت کول چاه

قیمت های کول بستگی به اندازه و سایز کول دارد که در حال حاضر قیمتها از متری 150000 تومان برای کول های میله 60 و 70 و انباری 90 به ازای 4 عدد کول میباشد. و کول های سایز های بزرگتر قیمتهای متفاوتی دارند که میتوانید با تماس با شماره 09123850017 از قیمتها مطلع شوید.

انواع کول چاه

کول چاه انواع مختلفی دارد و بر اساس نوع چاه، می توان نوع کول را انتخاب کرد. عموماً در سایز های مختلف به صورت  میله دایره ای و انباری بیضی و دوتیکه به صورت مصلح  دارای 2 تسمه فلزی محکم تولید می ‌گردد. نوع دایره ای آن برای میله چاه به کار می رود و انواع دیگر آن در انباری چاه کاربرد دارد. برای خرید محصولات تولید شده با میلگرد حتماً باید پیشتر سفارش دهید.

در برخی موارد از  کول های گرد یا میله ای استفاده می شود و در برخی موارد نیز کول تخم مرغی یا کول انباری یا کول دوتیکه مورد استفاده قرار می گیرد. در برخی مواقع دیگر نیز به شکل تخم مرغی و لوزی عرضه می شود که در ادامه به معروف ترین آن ها می پردازیم:

 • کول یا کبل میله ای

در میان انواع کول چاه، از کول میله ای یا گرد در میله استوانه چاه استفاده می شود که در سایزهای 60 ،70، 80 سانتی متر به بالا تولید می شود و با توجه به قطر چاه، سایزهای مختلف کول میله ای مورد استفاده قرار می گیرد.

 • کول یا کبل انباری

در لایه روبی چاه کاربرد دارد و با چیدمان منظم و خاصی در انباره چاه که اتاقک در کف چاه قرار گرفته و در سایز های مختلف از جمله 50×90، 60×100، 60×120، 80×120 و با ضخامت 4 تا 5 سانتی متر و ارتفاع 23 تا 25 سانتی متر تولید می شود که در این بین، کول چاه انباری 50 در 90 به دلیل کوچک بودن، بیشترین کاربرد را در قسمت های مختلف کانال شهری، کانال های زیر زمینی و یا انباره چاه آب و فاضلاب دارد.


اینجا بخوانید: انواع کول یا کبل

نحوه ساخت کول چاه

در ساخت کول، ابتدا میلگرد یا تسمه ها را در داخل قالب قرار می دهند سپس ملات سیمان که با عیار 300 می باشد را درون قالب ریخته و قالب گیری انجام می شود. پهنا یا ضخامت کول 5 سانتی متر است.

برای تهیه کول چاه با استفاده از میلگرد، باید از قبل سفارش دهید و کول دارای میلگرد، از نوع حرارتی بوده و هزینه بالاتری دارد و باید توسط آهنگر برش داده شود. در مرحله بعد خم شده و درون سازه قرار می گیرد. از تسمه های فلزی نیز در ساخت کول چاه استفاده می شود زیرا تسمه فلزی سبب می شود در صورت هرگونه ترک احتمالی از جدا شدن کول و شکستن آن جلوگیری شود.

کول گذاری در چاه های قدیمی

کول گذاری در چاه های قدیمی

کول گذاری باعث استحکام و افزایش مقاومت چاه می شود و از ریزش میله چاه و انباری چاه پیشگیری می کند. زمان مناسب برای نصب کول چاه، در هنگام حفر چاه نو است.

لازم به ذکر است خانه هایی که دارای چاه هستند و حدودا 20 سال از عمر آن چاه ها گذشته است، هر زمانی امکان ریزش چاه در آن خانه ها وجود دارد. معمولاً چاه هایی که طوقه، انباری یا میله آن ریزش کرده را می توان تعمیر و یا بازسازی کرد تا از ریزش احتمالی در آینده جلوگیری به عمل آید. این نکته را در نظر داشته باشید که این عمل باید توسط افراد متخصص در این زمینه انجام شود.

مزایای استفاده از کول در چاه های قدیمی

همان طور که پیش از این نیز اشاره شد علاوه‌ بر استفاده از کول ها برای زیباسازی شهر در مناطق شیب دار و قرار دادن گل‌ و گیاه طبیعی درون آن ها، در ترمیم چاه‌ های قدیمی نیز کاربرد داشته و سبب استحکام و مقاوم‌ سازی آن ها می‌ شود. از جمله مزایای استفاده از کول ها در چاه‌ های آب و چاه فاضلاب می ‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • محافظت از چاه‌ های قدیمی و جلوگیری از ریزش و شکنندگی چاه‌ های آب و فاضلاب در هنگام تعمیر
 • افزایش استحکام و مقاومت چاه‌ های آب و فاضلاب
 • جلوگیری از ریخته شدن خاک و سنگ در هنگام تعمیرات به داخل چاه های قدیمی
 • محافظت از چاه در برابر زلزله، تخریب و غیره
 • علت استفاده از تسمه فلزی در ساخت کول چاه

در اسکلت‌ بندی کول ها علاوه‌ بر میلگرد، از تسمه‌ های فلزی نیز استفاده می‌ کنند. یکی از مهمترین دلایل استفاده از تسمه‌ های فلزی در ساخت کول ها، جلوگیری از شکستگی کول و عدم جدا شدن بدنه کول از یکدیگر در هنگام نصب آن ها در دهانه چاه می ‌باشد. همچنین کول هایی که در اسکلت‌ بندی آن ها از میلگرد استفاده‌ شده است، نسبت‌ به کول هایی که دارای تسمه فلزی هستند گران‌ تر بوده و به دلیل اینکه این میلگرد ها باید توسط آهنگر برش خورده و خم شوند و به دلیل جنس میلگرد ها از نوع حرارتی، علاوه‌ بر هزینه بالا، در مکان‌ های خاصی نیز از آن ها استفاده می ‌شود.

کول گذاری میله چاه

نحوه کول گذاری در میله چاه فاضلاب و چاه های آب به این صورت است که در ابتدا کار، باید با بلوک های سیمانی 40×20 به همراه ملات پر از سیمان،  در انتهای میله دیواری با استحکام زیاد ساخته شود. سپس کول میله ای با سایز استاندارد بر روی آن قرار گرفته و پشت کول ها تا ارتفاع 2 متری از بالای بلوک های سیمان، با ملات پر شود. سپس بعد از 2 متر پشت کول با خاکی که برای چاه حفر شده، پر شود.

کول های انباری در داخل انباری چاه بر روی هم به صورت برعکس و لانه زنبوری قرار می گیرند و کول میله چاه که بصورت دایره کامل است و بصورت استوانه در میله چاه بر روی یکدیگر قرار می گیرند. این محصولات عموماً بصورت خشکه چین هستند و نیاز به ملاط سیمان ندارند.


اینجا بخوانید: کول گذاری چاه

کول گذاری انباری چاه فاضلاب

نحوه کول گذاری انباری چاه به این صورت است که در ابتدا کار، کول مثلثی شکل را در کف انباری به صورت ردیفی چیده شود. بعد از آن کول دیگری روی آن قرار می گیرد تا به سقف انباری چاه بچسبد. حفر انباری چاه باید به گونه ای باشد تا کول ها به سقف انبار گیر کنند که همین امر مانع ریزش آن ها می شود.

طوقه چینی چاه

 آجر چینی یا دور چینی دهانه چاه و نصب گلدان جهت مقاوم سازی دهانه چاه فاضلاب و چاه آب را طوقه چینی می‌ گویند. درپوش برای هر سایز یک متر محاسبه می ‌گردد .

 • ارتفاع هرکول تقریبا 25 سانتی متر است که هر 4 عدد  یک متر محاسبه می گردد.
 • کول یا کبل های بزرگ از 110 سانتی به بالا معمولاً هر 5 عدد یک متر محاسبه می گردد.

قیمت کول چاه

قیمت کول چاه

کول چاه فاضلاب بر حسب هر متر طول قیمت گذاری می شوند. همچنین اسکلت داخلی آن و کیفیت و مرغوبیت آن در قیمت نهایی تأثیرگذار است. معمولاً در هر متر کول، تعداد 4 عدد کول با سایز 25 سانتی متر قرار می گیرد.

قیمت هر متر کول چاه با توجه به نوع کول و سایز آن نیز متفاوت است به طوریکه در سایز های بالاتر، قیمت نیز افزایش می یابد.

کول های سیمانی با توجه به انواع آن ها که دارای تسمه فلزی یا میلگرد هستند، قیمت های متفاوتی دارند. توصیه می شود از کول های سیمانی که از نوع میلگرد دار هستند برای ساخت ساختمان های مسکونی استفاده نشود. از این نوع کول ها در مکان هایی خاص استفاده می شود. برای تهیه کول میلگرد دار باید از قبل سفارش دهید. پس بهتر است قبل از هر گونه اقدامی، کول مناسب را انتخاب کنید.

از مزایای کول های تسمه دار می توان به مقرون به صرفه بودن آن ها اشاره کرد. از طرفی اگر کول تسمه دار در هنگام انتقال و جابجایی دچار آسیب شده و یا ترک بردارند، به دلیل وجود تسمه ها و ویژگی فنری آن، حالت هندسی کول ها باعث می شوند تا زمان قرار دادن آن ها درون چاه، حفظ شوند.

عوامل موثر بر قیمت گذاری در کول چاه

از جمله مهم ترین عوامل اثرگذار بر قیمت کول چاه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • نوع سیمان

سیمان بیشترین تآثیر را بر روی کول و قیمت آن می گذارد. زیرا نوع تیپ سیمان ملاک است. عموماً سیمان تیپ 2، بهترین نوع تیپ سیمان می باشد.

 • نوع ماسه و تأثیر آن در قیمت کول چاه

ماسه استفاده شده تأثیر زیادی در قیمت کول چاه دارد به طوریکه ماسه مرغوب باید در هنگام ترکیب شدن با سیمان، به حالتی سفت و محکم تبدیل شود و سپس در زمان خشک شدن کول، به بیشترین حد از چسبندگی دست پیدا کند.

 • کول تسمه دار و میلگرد

به طور کل میلگرد از قیمت بالاتری برخوردار است و آماده سازی آن برای قالب های کول، امری زمانبر و پر هزینه می باشد که توجیه اقتصادی ندارد.

 • متراژ چاه

حجم پروژه و متراژ چاه نیز از عواملی هستند که بر روی قیمت کول گذاری تأثیر دارد.

در کنار موارد ذکر شده، بایستی حق الزحمه نیروی کار را نیز لحاظ کرد.

خرید کول 

خرید کول 

با توجه به کمبود سیمان جهت خرید کول سیمانی یا کبل چاه لازم است چند روز جلو تر اقدام کنید، تا به موقع محصول مورد نظرتان را دریافت کنید. تعداد بارگیری در ماشین های مختلف متغیر است، به همین دلیل برای اطلاعات بیشتر با شماره های موجود در سایت برای ثبت خرید خود اقدام نمایید.

سخن آخر

شما عزیزان می توانید با انجام کول چاه، سلامت آن ها را تضمین و چاه ها را ایمن سازی کنید و دیگر نگران ریزش چاه ها و فرسایش تدریجی آن ها نباشید. مجتمع تولیدی بلوک راد، ارائه دهنده انواع محصولات بتنی از جمله کول، بلوک سیمانی و… است.

در تولید تمامی محصولات مجموعه بلوک راد از سیمان و با مقاومت فشاری بالا بهره گرفته شده است و سیمان استفاده شده از سیمان ساوه تیپ2 می باشد. محصولات تولیدی مجتمع راد بصورت مصلح است و در هر کول 2 عدد تسمه فلزی جهت بالابردن مقاومت کششی در داخل جداره آن قرار می گیرد.

مجتمع تولیدی بلوک راد تمامی محصولات خود را با کیفیت مرغوب و تضمینی در اختیار شما عزیزان قرار می دهد. جهت کسب اطلاعات بیشتر تنها کافیست با کارشناسان این مجموعه تماس حاصل نمایید.

4 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *