حفر چاه

اجرای چاه آب و لایروبی چاه آب تعویض و خروج کف کش از چاه آب


حفاری چاه

حفاری چاه به عملی گفته میشود که روی زمین را به صورت دایره ای شکل عموماً با قطر cm 50 تا 2 متر حتی با اندازه های بیشتر و یا حتی در مواقع نادر به شکل مربع ، برای اهداف مختلف از جمله خروج آب از سفره های زیر زمینی ، دفع ولتاژ اضافه ساختمان ( ارت ) ، دفع فاضلاب و یا برای جذب آب باران ، به سمت داخل زمین حفاری می کنند ، حفر چاه می گویند.
حال با انواع چاه ها از نظر فرایند حفر چاه آشنا میشویم .
چاه آب
چاه فاضلاب
چاه آب باران
چاه ارت
میله چاه

حفاری چاه

اجرای چاه آب و چاه فاضلاب ( کندن چاه ) ارسال مقنی


چاه فاضلاب

چاه فاضلاب برای دفع آب ، فضولات ، آب باران و … و عموما در زمینهایی که شنی هستند حفر میشود زیرا در زمینهایی که بستر خاکی دارند قدرت جذب پایینی دارند و به همین دلیل چاه در مدت زمان کمتری پر می شوند چون خاک قدرت جذب کندتری دارد واگر در این زمینها می خواهید چاه فاضلاب حفر نمایید پیشنهاد میکنیم که چاه بزرگتر حفر نمایید . چاه فاضلاب از دو بخش میله و انبار تشکیل می شود . انبار چاه عموما به صورت افقی در پایان میله حفر میشود و هر چه انبار بزرگتر باشد زمان بیشتری برای تخلیه خواهید داشت .

چاه آب باران

چاه آب باران برای آب دفع آب باران پشت بام و حیاط و شستشوی حیاط و پارکینگ استفاده میشود و عموما فاقد انبار می باشد و فقط به صورت میله می باشد و آب را به لایه های زیرین زمین جهت دفع هدایت می کند .

میله چاه

قسمت از چاه می باشد که به صورت عمودی نسبت به سطح زمینی حفر می شود . متراژ کندن میله چاه کاملا بستگی به نوع جنس خاک مناطق دارد و ارتفاع آن تیز به نوخ لایه های خاکی و چاه بستگی دارد . در هنگام حفاری میله باید توجه نمد که باید حفاری کاملا به سمت پایین و تراز باشد و به هیچ عنوان انحراف نداشته باشد .

حفر چاه

چاه آب

چاه آب در واقع یک گودال است که برای رسیدن به آب در زیر زمین به صورت دستی یا ماشینی کنده می شود . چاه‌ آب ، آب خود را از سفره‌های زیرزمینی بدست می آورند و این آب برای آشامیدن ، کشاورزی و صنعتی استفاده می شود . چاه آب خوب چاهی می باشد که بتواند مقدار آب مورد نظر را به مدتی نامحدود ارائه می‌گردد .
چاه آبهایی که به صورت دستی توسط مقنی کنده می شده و شامل میله چاهی هستند عموما به قطر استاندارد cm90 و cm100 حفر می شوند و دارای یک انباره کوچک در انتهای آن است که آب را در چاه ذخیره می کنند .


نصب کول و کول گذاری چاه آب و چاه فاضلاب


حفاری چاه

قیمت و دستمزد حفر چاه

قیمت و دستمزد حفر چاه کاملا بستگی به نوع زمین از نظر خاک و سفتی منطقه ، متراژ آن و نوع چاه دارد .

انواع زمین از نظر نوع خاک جهت حفر چاه

زمین سنگی : در این زمین ها قلوه سنگ های بزرگ وجود دارد و عموما زمان حفاری بسیار زیاد و طاقت فرسا می باشد.
زمین خاکی رسی : در این زمینها که جنس خاک از نوع رس می باشد و این جنس خاک آب را در خود نگه میدارد و نمیتواند آب را دفع کند . و حفر چاه در این زمین از زمین قبلی راحتر و زمان کمتری دارد
زمین شنی: در این جنس خاک از جنس شن می باشد و شن دارای جذب آب بسیار بالایی است و آب به راحتی در آن نفوذ میکند . بدین ترتیب حفر چاه در این زمینها راحت تر و زمان کمتری می برد .

حفاری چاه

گلدانی چاه چیست

گلدانی از جنس پلاستیک و یا سفال می باشد که در دهانه چاه های جذبی و فاضلابی وصل می شود . این گلدان جهت شسته نشدن دیواره های چاه از برخورد آب به دیواره نصب می گردد . توسط این گلدان آبهای و فضولات ریزشی در چاه به وسط چاه هدایت می شود تا به دیواره های چاه برخورد نگند تا باعث شسته شدن دیواره ها و نشست چاه شود .


بازدید و مشاوره رایگان برای تهران و حومه تهران و کرج و هشتگرد


کول چاه

کول چاه برای چاه هایی می باشد که خاک دیواره چاه ریزش دارد آب ورودی به چاه زیاد است این آب ورودی به بدنه چاه برخورد می کند و باعث ریزش چاه می باشد در این هنگام از کول چاه ( کبل چاه ) استفاده می کنیم تا آب با برخورد به این کول های سیمانی به سمت انتهای چاه هدایت شود . کول چاه در دو مدل کول گرد و کول بادمی شکل تقسیم میشود کول چاه گرد برای میله چاه استفاده میشود و از کول بادامی شکل در سایز مختلف و برای انباره چاه ساختمان استفاده می شود .
کول گذاری چاه چگونه انجام می شود .
کول گذاری چاه به این صورت می باشد که با اجرای یک میله و دیواره چاه در پایین چاه این کول ها را بر روی هم قرار می دهیم و بعد از یک متر که بالا آمدیم پشت آنها را با استفاده از ملات بتنی پر کرده تا از شکستن کول و ریزش میله چاه جلوگیری کنیم و بعد از آن می توان این مراحل را تا بالای چاه بترتیب انجام دهیم .

کول گذاری چاه

تذکر مهم :

کندن چاه حتما باید توسط متخصصین حفاری چاه صورت پذیرد و این متخصصین برای انواع چاه متفاوت می باشد و اگر حفاری توسط افراد غیر تخصص صورت پذیرد باعث ریزش چاه شده خطر بسیار جدی دارد.
همچنین چاه باید فاصله استاندارد را از چاه قدیمی رعایت کنید تا خطر ریزش و خفگی مقنی بر اثر گاز گرفتگی چاه و یا شکستن دیواره چاه قدیمی از بین برود.

کول چاه بیضی

نصب کبل و کبل گذاری چاه آب و چاه فاصلاب


به بالای صفحه بردن
Call Now Buttonبا ما تماس بگیرید