بلوک سیمانیبلوک سیمانی یکی از مصالح مهم در صنعت ساختمان سازی است. از این مصالح بیشتر در دیوارچینی و سقف ساختمان ها استفاده می شود و می توان گفت تقریباً پرکاربردترین مصالح در ساختمان سازی است.

بلوک سیمانی در انواع مختلفی تولید می شود و نسبت به شرایط ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد.

مواد تشکیل دهنده بلوک شن، ماسه، سیمان و آب است که نحوه ترکیب هرکدام از این ها و نوع مواد اولیه باعث بوجود آمدن انواع مختلف بلوک شده است. بلوک بر اساس اندازه هم دسته بندی می شوند که پرمصرف ترین اندازه ها  20*20*40 ، 10*20*40 و 15*20*40 است.

لیست قیمت بلوک سیمانی راد در سال 1401

انوع بلوک و ابعاد آن قیمت بلوک سیمانی به ریال تعداد بارگیری در خاور متریال یا مصالح تشکیل دهنده بلوک
7*20*40 بلوک سیمانی 7سانتی تیغه پوکه ایی سبک 40000 ریال 1200 عدد پوکه معدنی + سیمان تیپ 2
10*20*40 بلوک سیمانی پوکه ایی سبک 10سانتی تیغه 45000 ریال 1000 عدد پوکه معدنی + سیمان تیپ 2
15*20*40 بلوک سیمانی 15سانتی پوکه ایی سبک 55000 ریال 700 عدد پوکه معدنی + سیمان تیپ 2
10*20*40 بلوک سیمانی سنگین ماسه ایی 38000 ریال 800 ماسه + سیمان تیپ 2
15*20*40 بلوک سیمانی سنگین ماسه ایی 48000 ریال 600 ماسه + سیمان تیپ 2
20*20*40 بلوک سیمانی 20سانتی سبک پوکه ایی 60000 ریال 600 عدد پوکه معدنی + سیمان تیپ 2
20*20*40 بلوک سیمانی 20 سانتی سنگین ته پر ماسه ای باغی 50000 ریال 400 عدد ماسه + سیمان تیپ 2
20*20*40 بلوک 20 سانتی ته باز مخصوص چاه و دیواره استخر 50000 ریال 400 عدد ماسه + سیمان تیپ 2
15*20*40 سه جداره اتومات دارای برگه استاندارد استعلام تلفنی 500 عدد پوکه معدنی + سیمان تیپ 2
10*20*40 سه جداره اتومات دارای برگه استاندارد استعلام تلفنی 800 عدد پوکه معدنی + سیمان تیپ 2

بروز شده در تاریخ 1401/06/20

لازم به توضیح است:

قیمت بلوک سیمانی به دلیل افزایش چشمگیر کرایه های پوکه و سیمان تا 10 درصد افزایش داشته است.

نحوه تولید بلوک سیمانی

همانطور که اشاره شد در گذشته برای تولید بلوک سیمانی از شن ، ماسه، سیمان و آب که همان بتن است استفاده می شده  است. اما در سال های اخیر با بوجود آمدن مدل های جدید مانند بلوک های سبک، افزودنی هایی به این مواد اضافه می شود تا ضمن حفظ مقاومت وزن بلوک هم کاهش یابد.

 • بلوک زنی دستی

این روش تولید اغلب در کارگاه های کوچک با ظرفیت تولید پایین استفاده می شود. همانطور که از اسم این روش پیداست تمام فرآیند دستی انجام می شود و نیاز به دو الی سه نفر نیرو می باشد.

ابتدا باید مواد اولیه بلوک (بتن) در حجم کم آماده شود و به دستگاه بلوک زنی منتقل می شود. در دستگاه بلوک زنی دستی قالب های بلوک و یک دستگاه ویبره تعبیه شده است. هنگامی که قرار است مواد اولیه به دستگاه منتقل شود باید ویبره دستگاه فعال باشد تا کاملاً یکنواخت این مواد داخل قالب قرار گیرد. در حین انجام اینکار، بتن چند بار به وسیله فشار پرس می شود تا استحکام خود را حفظ کند.

بعد از این مرحله نوبت به عمل آوری بلوک است که اصطلاحاً کیورینگ نامیده می شود. معمولاً در این روش بلوک ها را در هوای آزاد قرار می دهند تا به تدریج مستحکم شود. در این مرحله برای اینکه بلوک مقاوت بالاتری بگیرید معمولاً به وسیله آبپاشی رطوبت آن را کنترل می کنند.

در این روش بلوک زنی تیراژ تولید بین 600 الی 800 بلوک در روز است و بسته به اندازه زمین کارگاه این ظرفیت متفاوت است اما امکان تولید تعداد بالا با این تقریباً ممکن نیست.

 

 • بلوک زنی اتوماتیک

از این روش در شرکت های بزرگ که تخصصی در حوزه بلوک زنی فعالیت دارند استفاده می شود. کلیه فرآیند بلوک زنی در این روش اتوماتیک انجام می شود و نیروی انسانی کمتری برای اینکار نیاز است. در این روش از ماشین آلات پیشرفته برای تولید بلوک استفاده می شود.

استفاده از این ماشین آلات علاوه بر افزایش کیفیت بلوک، تیراژ تولید را بسیار بالاتر می برد و حداقل روزانه چیزی در حدود 2000 عدد بلوک با این روش قابل تولید است.

زمان خشک شدن بلوک سیمانی در کارگاه بلوک زنی 

تمامی بلوک های سیمانی پس‌ از قالب بندی و پخت کامل، به حدوداً ۲۸ روز زمان بصورت میانگین نیاز دارند تا به‌ طور کامل خشک‌ شده و استحکام و مقاومت کافی را برای استفاده در ساخت‌ و ساز به دست آورند. 

عوامل بسیار زیادی در خشک شدن بلوک های سیمانی تأثیرگذار هستند که از جمله این عوامل می ‌توان به موارد زیر اشاره نمود: 

 • شرایط آب و هوایی

بلوک‌ های سیمانی که در مناطق گرم و خشک در کارگاه‌ های بلوک‌ زنی تولید می ‌شوند، بسیار سریع ‌تر در برابر آفتاب خشک‌ شده و بلوک‌ های سیمانی که در مناطق شرجی و مرطوب قرار دارند، برای خشک شدن نیاز به محیطی خشک و بدون رطوبت خواهند داشت. 

 • آب گرم

یکی از عناصر بسیار مهم در تولید انواع بلوک سیمانی آب می ‌باشد. اگر قصد دارید که بلوک های سیمانی تولید شده هرچه سریع‌ تر خشک‌ شده و از آن در ساخت و ساز استفاده کنید، می ‌توانید به‌ جای استفاده از آب سرد از آب گرم در مخلوط بلوک استفاده کرده که علاوه‌ بر پخت سریع ‌تر، زمان خشک شدن را نیز به حداقل برسانید. همچنین به این نکته نیز توجه داشته باشید که استفاده از آب بسیار داغ و جوش، سبب آسیب به استحکام بلوک خواهد شد. 

 • استفاده از وسیله گرمایشی

یکی دیگر از راه‌ هایی که می‌ توانید بلوک‌ های سیمانی را در مدت زمان کوتاهی خشک نمایید، استفاده از انواع وسایل گرمایشی مانند بخاری های صنعتی است. برای خشک شدن سریع بتن ها در این روش، باید دمای بخاری را در حد استاندارد نگه‌ داشته تا از آسیب به بلوک‌ های سیمانی جلوگیری نمایید. 

 • مقدار آب استفاده‌ شده

همان طور که پیش از نیز اشاره شد یکی از عناصر مهم در مخلوط بلوک های سیمانی، آب است. اگر به میزان استاندارد از آب در این مخلوط استفاده نمایید، می‌ توانید به تسریع روند خشک شدن بلوک‌ ها کمک کنید. همچنین دقت داشته باشید که استفاده بیش‌ از استاندارد مقدار آب و یا کمتر از آن، می‌تواند در مقاومت بلوک‌ ها اختلال ایجاد کند. 

 • دقت در ماله‌ کشی

در هنگام ماله ‌کشی نیز بهتر است استاندارد های لازم را رعایت نمایید. زیرا اگر ماله‌ کشی را به‌ صورت فشرده انجام دهید، این کار باعث می‌ شود که دریچه‌ های موجود در بلوک سیمانی فرو ریخته و سبب می ‌شود که رطوبت موجود در بلوک خارج نشده و بلوک خشک نشود.

انواع بلوک سیمانی

در سال های اخیر بدلیل پیشرفت علم معماری نیاز به انواع مختلف بلوک بسیار چشمگیر شد. همین موضوع سبب شد تا شرکت های تولید کننده بلوک رو به تولید انواع مختلف بیاورند. در حال حاضر مدل های بسیار زیادی از بلوک مانند بلوک سبک، بلوک نیمه سبک، بلوک سنگین، ته باز، ته بسته، دو جدار، سه جدار و … تولید می شود.

 • بلوک سبک سیمانی

بلوک سیمانی سبک یکی از مدرن ترین انواع بلوک است. چگالی بلوک سبک نسبت به نوع سنگین بسیار پایین تر است اما همان مقاومت را دارد. برای سبک سازی این نوع بلوک از فرآیند های شمیایی و مصالح مخصوص مانند پوکه های معدنی استفاده می شود.

در مواد اولیه این این نوع بلوک از مواد افزودنی مخصوص استفاده می شود تا مقاومت مورد نیاز را داشته باشد. علاوه بر این مواد نیاز به حباب هوا است که بوسیله دستگاه های حباب ساز این کار انجام می شود.

به دلیل وزن پایین از این نوع بلوک معمولاً برای دیوار های ساختمان استفاده می شود. اینکار باعث می شود علاوه بر افزایش سرعت دیوارچینی وزن کلی سازه کاهش می یابد.

 • بلوک سنگین سیمانی

بلوک سیمانی سنگین همانطور که از نامش مشخص است وزن زیادی دارد. مقاومت این نوع بلوک بالاست و معمولاً برای حصارکشی در اطراف باغ و خانه استفاده می شود. در حقیقت اولین نوع بلوک و قدیمی ترین نوع آن همین بلوک سنگین است که کماکان مورد استفاده قرار می گیرد. کارگاه های بلوک زنی که به صورت دستی اقدام به تولید بلوک می کنند معمولاً محصولشان این نوع است.

علاوه بر وزن سنگین به دلیل عایق ضعیف این نوع بلوک در مقابل رطوبت و دما به ندرت مورد استفاده قرار می گیرد.

 • بلوک های چند جداره

شکل جدید بلوک هایی که تولید می شود به صورت چند جداره است. بلوک های دوجداره و سه جداره در حال حاضر با استقبال خوبی از طرف سازندگان روبرو شده اند. دلیل این استقبال وزن پایین بلوک و عایق بندی مناسب آن است.

بلوک های دو جداره و سه جداره اغلب در دیوارهای ساختمان مورد استفاده قرار میگیرد. علاوه بر اینکه وزن سازه با این نوع بلوک کاهش می باید دیگر مشکل عایق هم وجود نخواهد داشت و در مقابل گرما و رطوبت عایق بسیار مناسبی است.

تمامی بلوک های فوق در دو نوع ته باز و ته بسته تولید می شوند. بلوک ته باز دو سمت آن کاملاً باز است و در بلوک ته بسته یک طرف آن باز و طرف دیگر بسته است.

تفاوت بلوک سیمانی سبک و سنگین

بلوک ‌های سیمانی یکی از اصلی‌ ترین مصالح مورد نیاز جهت ساختمان‌ سازی بوده و بیشترین کاربرد را در ساخت‌وساز دیواره‌ های ساختمان‌ ها برعهده دارند. بلوک‌ های سیمانی دارای انواع مختلفی از جمله بلوک‌ های سیمانی سبک و بلوک‌ های سیمانی سنگین هستند که هر کدام از آن ‌ها از مقاومت و استحکام بسیار بالایی در ساخت‌وساز برخوردار بوده و دارای سرعت اجرایی خوبی نیز می ‌باشند.

بلوک ‌های سیمانی سبک و سنگین دارای تفاوت ‌هایی با یکدیگر هستند که از جمله این تفاوت‌ ها می ‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مواد اولیه

یکی از تفاوت‌ های بلوک ‌های سیمانی سبک و سنگین، مصالح به‌ کار رفته در تولید آن ‌ها است. در تولید بلوک‌ های سیمانی سبک از پوکه ‌های معدنی و صنعتی استفاده‌ شده و به‌ همین دلیل دارای وزن کمتری می ‌باشند ولی در مقابل مواد تشکیل‌ دهنده‌ بلوک ‌های سیمانی سنگین از سنگدانه ‌ها بوده که سبب شده است وزن آن‌ ها سنگین ‌تر شود.

 • مقاومت بلوک

بلوک ‌های سیمانی سبک و سنگین از لحاظ مقاومت با یکدیگر دارای تفاوت می ‌باشند. به دلیل ساخت بلوک ‌های سنگین از سنگدانه ‌ها و شن و ماسه، وزن این بلوک‌ ها بیشتر بوده و در ساختمان‌ سازی دارای مقاومت بیشتری هستند و به دلیل استفاده از پوکه ‌های معدنی و وزن کم در بلوک‌ های سیمانی سبک، این بلوک ‌ها با توجه به عایق صوت و حرارت، دارای مقاومت کمتری نسبت‌ به بلوک‌های سیمانی سنگین می باشند.

مصالح مورد نیاز جهت ساخت انواع بلوک سیمانی

مصالح به‌ کار رفته در ساخت و تولید بلوک ‌های سیمانی بسته به نوع بلوک متفاوت بوده ولی از مواد تشکیل‌ دهنده رایج در تمامی بلوک‌ های سیمانی می توان به ماسه، آب، سبکدانه معدنی، سبکدانه پایه مصنوعی، انواع سیمان پرتلند، آب، شن و ماسه اشاره کرد.

در ساخت بلوک ‌های سیمانی سبک از سبکدانه های مختلفی همچون پوکه معدنی در نوع پومیس و اسکوریا استفاده‌ می شود. به‌ طور کلی می توان گفت رعایت مقادیر استاندارد هر نوع سبکدانه‌ های معدنی و صنعتی در ساخت بلوک های سیمانی سبک بسیار مهم می ‌باشد.

از بهترین سیمان‌ های استفاده ‌شده در ساخت انواع بلوک ‌می‌توان به انواع سیمان پرتلند همچون سیمان پرتلند سرباره‌ ها، سیمان پرتلند پوزولانی، سیمان پرتلند آهکی، سیمان مرکب، سیمان بنایی و سیمان پرتلند سفید اشاره کرد.

همچنین وزن بلوک ‌های سیمانی که مواد اولیه تشکیل‌ دهنده آن ‌ها از شن و ماسه طبیعی رودخانه ‌ای می ‌باشد، حدود ۲۰۰۰ کیلوگرم بر مترمکعب بوده و نسبت به سایر بلوک ‌های سیمانی سنگین ‌تر است. اما اگر مواد به‌ کار رفته در ساخت این بلوک‌ ها از ریزدانه‌ های معدنی و یا پومیس باشد، وزن آن‌ ها حدود ۱۶۸۰ کیلوگرم بر مترمکعب است که به آن ‌ها بلوک‌ های سیمانی سبک گفته می ‌شود.

همچنین ترکیب مواد در ساخت انواع بلوک‌ های سیمانی باید در اندازه ‌های معین و استاندارد به‌ کار برده شده و در برخی مواقع نسبت به کاربرد این بلوک ها، افزودنی‌ های دیگری نیز به آن ‌ها اضافه می ‌شود.

سایزبندی بلوک

یکی دیگر از معیار های دسته بندی بلوک ابعاد آن است. این ابعاد معمولاً با سانتی متر اندازه گیری می شود. بر حساب نقشه سازه و یا ابعاد زمین مشتری نیاز به بلوک با ابعاد مختلفی دارد که شرکت های بلوکی با تولید بلوک در سایزهای مختلف این نیاز را برطرف کرده اند.

پرمصرف ترین ابعاد بلوک 20*20*40 ، 10*20*40 و 15*20*40 است که این اعداد بیانگر طول، عرض و ارتفاع بلوک است. مثلاً بلوک 20*20*40 طولی برابر 40 سانتی متر، عرضی برابر 20 سانتی متر و ارتفاع 20 سانتی متری را دارد.

البته ابعاد دیگری بر حسب نیاز مشتری تولید و روانه بازار می شود.

بلوک سیمانی استاندارد

سازمان ملی استاندارد در دو توصیه نامه به شماره های 70-1 ، 70-2 مربوط به بلوک سیمانی و یک توصیه نامه به شماره 7782 استاندارهای بلوک را تبیین کرده است. در این آیین نامه چگالی، رطوبت، مقاومت فشاری مصالح مورد استفاده و… توضیح داده شده که شرکت های تولید کننده بلوک سیمانی جهت دریافت پروانه استاندارد ملزم به رعایت آن هستند.

مزایای استفاده از بلوک

 اگر به یاد داشته باشید در گذشته برای سازه از آجر استفاده می شد. آجر کم کم جای خود را به سفال داد و اکنون بلوک است که در اغلب پروژه های ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرد. دلایل مختلفی وجود دارد که سازندگان را به استفاده از بلوک ترغیب کرده است، از جمله این دلایل عبارتند از:

 • مقرون به صرفه بودن بلوک

در ابعاد بزرگ مانند یه ساختمان نسبت به دیگر مصالح مانند آجر یا سفال، بلوک تعداد کمتری مورد نیاز است. درست است بلوک گرانتر از این نوع مصالح است اما چون تعداد کمتری نسبت به آن ها استفاده می شود در نهایت برای سازندگان مقرون به صرفه تر است.

 • سرعت بیشتر در ساخت

به دلیل ابعاد بزرگتری که بلوک نسبت آجر و سفال دارد، سرعت پیشرفت پروژه را چندین برابر می کند. از همین رو با استفاده از بلوک می توان در زمان صرفه جویی کرد. این صرفه جویی در زمان با هزینه کارگر مستقیماً در ارتباط است و باعث کاهش هزینه تمام شده پروژه می شود.

 • مقاومت بالا

بدون شک مقاومت بلوک سیمانی در مقابل مصالح دیگر قابل قیاس نیست. این بلوک در حالت استاندارد مقاومت بسیار بالاتری نسبت به آجر و سفال دارد و استحکام سازه را به صورت چشمگیری افزایش می دهد.

 • عایق بندی بهتر

همانطور که اشاره شد یکی از انواع بلوک، بلوک های دو جداره و سه جداره است. جداره های این نوع بلوک باعث می شود که عایق بندی بسیار بهتری نسبت به سفال داشته باشد. این عایق شامل گرما، صدا و رطوبت است.

مهم ترین نکات در خرید بلوک سیمانی

نکات بسیار کوچکی وجود دارد که در هنگام خرید بلوک باید به آن توجه کرد. عدم توجه به این نکات ممکن است باعث ضرر و زیان مالی بسیاری شود.

اولین موردی که باید به آن توجه شود، استاندارد بودن بلوک است. برای اینکه از این موضوع مطمئن شوید سعی کنید از شرکت های معتبر خرید کنید که حتماً پروانه استاندارد نهای لازم را اخذ کرده باشند.

دومین مورد تعداد مورد نیاز است. قبل از خرید سعی کنید تعداد مورد نیاز خود را مشخص کنید تا در هنگام خرید دچار مشکل نشوید. کم خریدن بلوک باعث کند شدن سرعت پروژه و زیاد خریدن آن باعث بلا استفاده ماندن آن ها می شود.

سومین و آخرین نکته توجه به حمل و نقل است. معمولاً خود شرکت های فروشنده بلوک راه هایی برای انتقال بلوک برای پروژه در نظر گرفته اند اما اصولاً شرکت ها وظیفه فروش درب کارخانه را دارند و برای انتقال آن به پروژه خود باید وسیله ای را در نظر بگیرید. بنابراین خرید بتن از کارخانه ها و محل های تولید نزدیک به پروژه می تواند هزینه های حمل و نقل شما را کاهش دهد.

بلوک راد با بیش از یک دهه تجربه در زمینه تولید انواع بلوک سیمانی سبک و سنگین و همچنین تولید کول چاه در ابعاد مختلف آماده تأمین قطعات بتنی مورد نیاز شماست.

تولید بیش از 12 نوع محصولات مختلف سیمانی و بتنی در اندازه و تیپ های مختلف برای مصارف مختلف، تنها گوشه ای از توانمندی تولیدی راد بلوک است. در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان بلوک راد در تماس باشید.

سوالات متداول

بلوک سیمانی از ترکیب شن، ماسه، سیمان و آب تشکیل می شود و برای دیوارچینی بیرونی و داخلی و همچنین استفاده در سقف کاربرد دارد.

در مجتمع تولیدی بلوک راد، بلوک سیمانی سبک و بلوک سیمانی سنگین در ابعاد استاندارد تولید می شود.

قیمت بلوک سیمانی بر اساس نوع، کیفیت، ابعاد و نرخ مواد تشکیل دهنده آن مشخص می شود. برای اطلاع از قیمت بلوک سیمانی راد تماس بگیرید.

پرمصرف ترین ابعاد بلوک سیمانی و پرفروش ترین ها در مجموعه بلوک راد 20×20×40، 10×20×40 و 15×20×40 است.

چگالی، وزن و ابعاد استاندارد، قیمت ارزان، استحکام، وزن کم، عایق صدا و حرارت و تحویل سریع از جمله مزایای بلوک های تولیدی این مجموعه می باشد.

6 دیدگاه

 • عرض ادب، لیست قسمت بلوک سیمانی رو لطف می کنید؟
  عظیم زاده هستم

  • سلام و وقت بخیر
   لیست قیمت روز انواع بلوک سیمانی مجتمع تولیدی راد به آدرس ایمیل شما ارسال شد.

  • سلام و وقت بخیر
   جهت ثبت سفارش و خرید انواع بلوک سیمانی با کارشناسان مجتمع تولیدی راد توسط شماره های موجود در سایت تماس حاصل نمایید.

  • سلام و وقت بخیر
   بله دوست عزیز، در این مجموعه انواع ماشین حمل بلوک جهت رفاه حال شما عزیزان موجود می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *