بلوک سیمانی یکی از مصالح مهم در صنعت ساختمان سازی است. از این مصالح بیشتر در دیوارچینی و سقف ساختمان ها استفاده می شود و می توان گفت تقریباً پرکاربردترین مصالح در ساختمان سازی است. بلوک سیمانی در انواع مختلفی مانند سبک، نیمه سبک، سنگین، دوجداره و… تولید می شود و نسبت به شرایط ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد.

مواد تشکیل دهنده بلوک سیمانی ماسه یا پوکه و سیمان و آب است که نحوه ترکیب هرکدام از این ها و نوع مواد اولیه باعث بوجود آمدن انواع مختلف بلوک شده است. بلوک بر اساس اندازه هم دسته بندی می شوند که پرمصرف ترین اندازه ها 20*20*40، 10*20*40 و 15*20*40 است.

بلوک سیمانی

 

لیست قیمت بلوک سیمانی سبک و سنگین (19 خرداد 1403) 

انوع بلوک و ابعاد آن قیمت بلوک سیمانی به ریال تعداد بارگیری در خاور وزن بلوک متریال یا مصالح تشکیل دهنده بلوک
7*20*40 بلوک سیمانی 7سانتی تیغه پوکه ایی سبک دوسرماده 76000 ریال 1200 عدد 3.5 پوکه معدنی + سیمان تیپ 2
10*20*40 بلوک سیمانی پوکه ایی سبک 10سانتی تیغه سه حفره فاق و زبانه 78000 ریال 1000 عدد 4.5 پوکه معدنی + سیمان تیپ 2
15*20*40 بلوک سیمانی 15سانتی پوکه ایی سبک سه حفره فاق و زبانه 92000 ریال 700 عدد 6 پوکه معدنی + سیمان تیپ 2
10*20*40 بلوک سیمانی سنگین ماسه ایی سه حفره فاق و زبانه 70000 ریال 800 عدد 8 ماسه + سیمان تیپ 2
15*20*40 بلوک سیمانی سنگین ماسه ایی سه حفره فاق و زبانه 80000 ریال 500 عدد 10 ماسه + سیمان تیپ 2
20*20*40 بلوک سیمانی 20سانتی سبک پوکه ایی سه حفره 150000 ریال 550 عدد 7 پوکه معدنی + سیمان تیپ 2
20*20*40 بلوک سیمانی 20 سانتی سنگین ته پر ماسه ای باغی 90000 ریال 400 عدد 12 ماسه + سیمان تیپ 2
20*20*40 بلوک 20 سانتی ته باز مخصوص چاه و دیواره استخر 88000 ریال 400 عدد 10 ماسه + سیمان تیپ 2
10*20*40 دوجداره اتومات دارای برگه استاندارد سه حفره فاق و زبانه 100000 ریال 800عدد 4.5 پوکه معدنی + سیمان تیپ 2
15*20*40 دوجداره اتومات دارای برگه استاندارد سه حفره فاق و زبانه 120000 ریال 600 عدد 6.2 پوکه معدنی + سیمان تیپ 2
15*20*40 سه جداره اتومات دارای برگه استاندارد پنج خانه فاق و زبانه 140000 ریال 500 عدد 7.8 پوکه معدنی + سیمان تیپ 2
15*20*40 سه جداره اتومات دارای برگه استاندارد شش خانه فاق و زبانه 165000 ریال 500 عدد 10 پوکه معدنی + سیمان تیپ 2
10*20*40 سه جداره اتومات دارای برگه استاندارد شش  خانه فاق و زبانه 120000 ریال 800 عدد 6 پوکه معدنی + سیمان تیپ 2
20*20*40 سه جداره اتومات دارای برگه استاندارد شش  خانه فاق و زبانه 170000 ریال 400 عدد 10 پوکه معدنی + سیمان تیپ 2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

بدلیل کمبود میزان برق و قطعی برق کارخانه های تولید سیمان و در نتیجه  افزایش قیمت سیمان در روزهای اخیر و فصول گرم سال  ، قیمت بلوک سبک و سنگین  افزایش داشته که ما سعی کردیم تا حد ممکن قیمتها را با حداقل افزایش پایین نگه داریم .

نحوه تولید بلوک سیمانی

همانطور که اشاره شد در گذشته برای تولید بلوک  از پوکه ویا ماسه، سیمان و آب که همان بتن است استفاده می شده  است. اما در سال های اخیر با بوجود آمدن مدل های جدید مانند بلوک های سبک، افزودنی هایی به این مواد اضافه می شود تا ضمن حفظ مقاومت وزن بلوک هم کاهش یابد.

 • بلوک زنی دستی

این روش تولید اغلب در کارگاه های کوچک با ظرفیت تولید پایین استفاده می شود. همانطور که از اسم این روش پیداست تمام فرآیند دستی انجام می شود و نیاز به دو الی سه نفر نیرو می باشد.

ابتدا باید مواد اولیه بلوک سیمانی در حجم کم آماده شود و به دستگاه بلوک زنی منتقل می شود. در دستگاه بلوک زنی دستی قالب های بلوک و یک دستگاه ویبره تعبیه شده است. هنگامی که قرار است مواد اولیه به دستگاه منتقل شود باید ویبره دستگاه فعال باشد تا کاملاً یکنواخت این مواد داخل قالب قرار گیرد. در حین انجام اینکار، بتن چند بار به وسیله فشار پرس می شود تا استحکام خود را حفظ کند.(در ویدئویی در همین صفحه موجود است)

بعد از این مرحله نوبت به عمل آوری بلوک است که اصطلاحاً کیورینگ نامیده می شود. معمولاً در این روش بلوک ها را در هوای آزاد قرار می دهند تا به تدریج مستحکم شود. در این مرحله برای اینکه بلوک مقاوت بالاتری بگیرید معمولاً به وسیله آبپاشی رطوبت آن را کنترل می کنند.

در این روش تولید بلوک ، بلوک زنی بصورت چکشی دستی میباشد که تیراژ تولید بین 2000 الی 5000 بلوک در روز است و بسته به اندازه زمین کارگاه این ظرفیت متفاوت است اما امکان تولید تعداد بالا با این تقریباً ممکن نیست.

 

 • بلوک زنی اتوماتیک

از این روش در شرکت های بزرگ که تخصصی در حوزه بلوک زنی فعالیت دارند استفاده می شود. کلیه فرآیند بلوک زنی در این روش اتوماتیک انجام می شود و نیروی انسانی کمتری برای اینکار نیاز است. در این روش از ماشین آلات پیشرفته برای تولید بلوک استفاده می شود.

استفاده از این ماشین آلات علاوه بر افزایش کیفیت بلوک، تیراژ تولید را بسیار بالاتر می برد و حداقل روزانه چیزی در حدود 2000 عدد بلوک با این روش قابل تولید است.

زمان خشک شدن بلوک سیمانی در کارگاه بلوک زنی 

تمامی بلوک های سیمانی پس‌ از تولید و خشک شدن  به حدوداً ۲۸ روز زمان بصورت میانگین نیاز دارند تا به‌ طور کامل خشک‌ شده و استحکام و مقاومت کافی را برای استفاده در ساخت‌ و ساز به دست آورند.

عوامل بسیار زیادی در خشک شدن بلوک ها تأثیرگذار هستند که از جمله این عوامل می ‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • شرایط آب و هوایی

بلوک‌ های سیمانی که در مناطق گرم و خشک در کارگاه‌ های بلوک‌ زنی تولید می ‌شوند، بسیار سریع ‌تر در برابر آفتاب خشک‌ شده و بلوک‌ هایی که در مناطق شرجی و مرطوب قرار دارند، برای خشک شدن نیاز به محیطی خشک و بدون رطوبت خواهند داشت.

 • آب گرم

یکی از عناصر بسیار مهم در تولید انواع بلوک سیمانی آب می ‌باشد. اگر قصد دارید که بلوک های سیمانی تولید شده هرچه سریع‌ تر خشک‌ شده و از آن در ساخت و ساز استفاده کنید، می ‌توانید به‌ جای استفاده از آب سرد از آب گرم در مخلوط بلوک استفاده کرده که علاوه‌ بر پخت سریع ‌تر، زمان خشک شدن را نیز به حداقل برسانید. همچنین به این نکته نیز توجه داشته باشید که استفاده از آب بسیار داغ و جوش، سبب آسیب به استحکام بلوک خواهد شد.

 • استفاده از وسیله گرمایشی

یکی دیگر از راه‌ هایی که می‌ توانید بلوک‌ های سیمانی را در مدت زمان کوتاهی خشک نمایید، استفاده از انواع وسایل گرمایشی مانند بخاری های صنعتی است. برای خشک شدن سریع بتن ها در این روش، باید دمای بخاری را در حد استاندارد نگه‌ داشته تا از آسیب به بلوک‌ های سیمانی جلوگیری نمایید.

 • مقدار آب استفاده‌ شده

همان طور که پیش از نیز اشاره شد یکی از عناصر مهم در مخلوط بلوک های سیمانی، آب است. اگر به میزان استاندارد از آب در این مخلوط استفاده نمایید، می‌ توانید به تسریع روند خشک شدن بلوک‌ ها کمک کنید. همچنین دقت داشته باشید که استفاده بیش‌ از استاندارد مقدار آب و یا کمتر از آن، می‌تواند در مقاومت بلوک‌ ها اختلال ایجاد کند.

 • دقت در ماله‌ کشی

در هنگام ماله ‌کشی نیز بهتر است استاندارد های لازم را رعایت نمایید. زیرا اگر ماله‌ کشی را به‌ صورت فشرده انجام دهید، این کار باعث می‌ شود که دریچه‌ های موجود در بلوک سیمانی فرو ریخته و سبب می ‌شود که رطوبت موجود در بلوک خارج نشده و بلوک خشک نشود.

روش های تهیه بلوک سیمانی

انواع روش های تهیه بلوک سیمانی

بلوک‌ های سیمانی به ۲ روش سنتی و پرسی در کارگاه‌ های بلوک‌ زنی تولید می‌ شوند که روش پرس نیز خود به ۲ دسته روش پرس تر و روش پرس خشک تقسیم‌ بندی می‌ شود.

روش سنتی

در این روش تمامی ملات مورد نیاز برای ساخت بتن که شامل سیمان، آب و شن و ماسه است را به‌ همراه سایر مواد افزودنی در یک قالب ریخته و پس‌ از خشک شدن بلوک آن را از قالب خارج می‌ کنند. مواد افزودنی استفاده‌ شده در این روش شامل مواد های ضد یخ، روان کننده و غیره می‌ باشد که مقاومت بتن را در برابر آسیب‌ های محیطی افزایش می‌ دهد و در آخر نیز سبب کاهش میزان آب نسبت‌ به سیمان در بتن می‌ شوند. روش ویبره یا درجا نیز نوعی از روش سنتی تولید بلوک های سیمانی است که در این روش نیز مواد بلوک در داخل قالب ریخته شده و بر روی نوار های نقاله میز ویبره گذاشته و منتقل می‌ شوند.

روش پرسی تر

در این روش، بتن توسط اسلامپ ریزشی در قالب ریخته شده و یکی از بهترین روش‌ ها برای تولید بلوک های سیمانی می‌ باشد. فشار پرس اعمال شده در این روش ۵۰۰ تن می‌ باشد که ۷۰ درصد از آب بلوک نیز کشیده شده و با ریخته شدن دوغاب بر روی سطح بلوک سیمانی در این روش، سبب افزایش مقاومت بتن در شرایط آب‌ و هوایی سرد می‌شود. از جمله ویژگی‌ های تولید بلوک سیمانی در این روش نیز می‌ توان به کیفیت بسیار بالای بلوک‌ ها، مقاوم در برابر فشار، سایش و ضربه، دربردارنده تمامی استاندارد های بلوک سیمانی، دارای ظاهری بسیار یکدست و بدون خلل و فرج، استحکام بسیار بالا در مناطق سرد و جذب آب بسیار پایین اشاره نمود.

روش پرس خشک

در این روش بلوک‌ های سیمانی به‌ صورت ۲ لایه زیرب و رویی تولید می‌ شوند و بلوک های دو لایه نسبت‌ به یک لایه آن‌ ها از لحاظ قیمتی بسیار مناسب‌ تر و مقرون‌ به‌ صرفه‌ تر می‌ باشند. در این روش برای تولید بلوک های سیمانی، ابتدا لایه زیرین در قالب ریخته شده و فشار پرس ۱۰ تنی بر روی آن‌ ها وارد آمده و سپس با ریختن لایه دوم در قالب، فشار پرس ۱۰ تن و به شکل ویبره ای به مدت طولانی بر روی آن‌ ها اعمال می‌ شود. بلوک های سیمانی تولید شده در این روش، نسبت‌ به روش پرسی تر از مقاومت کمتری در شرایط آب‌ و هوایی سرد برخوردار هستند و وجود خلل و فرج در سطوح آن‌ ها بسیار بیشتر می‌ باشد. همچنین از جمله مزایای تولید بلوک‌ های سیمانی در روش پرس خشک، می‌ توان به صرفه‌ جویی در مصرف رنگ و تولید بلوک های سیمانی به‌ طور هم‌زمان اشاره نمود.

 استاندارد بلوک سیمانی

بلوک های سقفی سیمانی نیز همانند سایر بلوک های سیمانی، دارای استاندارد های مشخصی در ابعاد، شکل ظاهری، وزن، مقاومت فشاری و غیره هستند. بلوک های سیمانی سقفی استاندارد در ضخامت‌ های متفاوتی همچون ضخامت های ۷، ۱۰، ۱۵، ۲۰، ۳۰، ۴۰ و غیره تولید شده و استاندارد ترین بلوک‌ های سیمانی به کار رفته در انواع ساخت‌ و ساز، دارای ابعاد ۲۰ ۲۰ ۴۰ می‌ باشند. همچنین شناخت کامل از ابعاد استاندارد بلوک‌ های سقفی سیمانی، اطلاعات جامعی را در تعداد استفاده آن‌ ها در ساخت قسمت‌ های مختلف ساختمان‌ سازی به ما ارائه می‌ دهد. بر اساس این اطلاعات، هر بلوک سقفی سیمانی استاندارد، می‌ تواند یک دهم متر مربع از یک سقف را پوشانده و از این‌ رو می ‌توان محاسبه نمود که ۱۰ عدد بلوک سقفی سیمانی استاندارد می‌ تواند یک متر کامل از سقف را به‌ طور کامل پوشش دهد.

 وزن استاندارد بلوک‌ های سقفی سیمانی نیز بین ۷ تا ۱۵ کیلوگرم متغیر بوده و ضخامت استاندارد آن‌ ها نیز ۲۰ سانتی‌ متر می‌ باشد.

 معرفی موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران

 موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی در کشور ایران، یکی از مراجع رسمی کشور است که در حوزه تعیین و ارائه استاندارد های ملی مشغول به فعالیت بوده و هدف اصلی تشکیل از این مرجع، رعایت استاندارد های لازم در تولیدات و عرضه آن‌ ها به بازار می‌ باشد. بلوک های سیمانی تولید شده با کیفیت نیز دارای استاندارد های این مرجع بوده و بر اساس ویژگی‌ های استانداردی خود دارای رده‌ بندی‌ های متفاوت می‌ باشند.

انواع بلوک سیمانی

انواع بلوک سیمانی

در سال های اخیر بدلیل پیشرفت علم معماری نیاز به انواع مختلف بلوک بسیار چشمگیر شد. همین موضوع سبب شد تا شرکت های تولید کننده بلوک رو به تولید انواع مختلف بیاورند. در حال حاضر مدل های بسیار زیادی از بلوک مانند بلوک سبک، بلوک نیمه سبک، بلوک سنگین، ته باز، ته بسته، دو جدار، سه جدار و … تولید می شود.

 • بلوک سیمانی سبک

بلوک سیمانی سبک یکی از مدرن ترین انواع بلوک است. چگالی بلوک سبک نسبت به نوع سنگین بسیار پایین تر است اما همان مقاومت را دارد. برای سبک سازی این نوع بلوک از فرآیند های شمیایی و مصالح مخصوص مانند پوکه های معدنی استفاده می شود.

در مواد اولیه این این نوع بلوک از مواد افزودنی مخصوص استفاده می شود تا مقاومت مورد نیاز را داشته باشد. علاوه بر این مواد نیاز به حباب هوا است که بوسیله دستگاه های حباب ساز این کار انجام می شود.

به دلیل وزن پایین از این نوع بلوک معمولاً برای دیوار های ساختمان استفاده می شود. اینکار باعث می شود علاوه بر افزایش سرعت دیوارچینی وزن کلی سازه کاهش می یابد.


اینجا بخوانید: بلوک سبک

 • بلوک سیمانی سنگین

بلوک سیمانی سنگین همانطور که از نامش مشخص است وزن زیادی دارد. مقاومت این نوع بلوک بالاست و معمولاً برای حصارکشی در اطراف باغ و خانه استفاده می شود. در حقیقت اولین نوع بلوک و قدیمی ترین نوع آن همین بلوک سنگین است که کماکان مورد استفاده قرار می گیرد. کارگاه های بلوک زنی که به صورت دستی اقدام به تولید بلوک می کنند معمولاً محصولشان این نوع است.

علاوه بر وزن سنگین به دلیل عایق ضعیف این نوع بلوک در مقابل رطوبت و دما به ندرت مورد استفاده قرار می گیرد.


اینجا بخوانید: بلوک سنگین

 • بلوک های چند جداره

شکل جدید بلوک هایی که تولید می شود به صورت چند جداره است. بلوک های دوجداره و سه جداره در حال حاضر با استقبال خوبی از طرف سازندگان روبرو شده اند. دلیل این استقبال وزن پایین بلوک و عایق بندی مناسب آن است.

بلوک های دو جداره و سه جداره اغلب در دیوارهای ساختمان مورد استفاده قرار میگیرد. علاوه بر اینکه وزن سازه با این نوع بلوک کاهش می باید دیگر مشکل عایق هم وجود نخواهد داشت و در مقابل گرما و رطوبت عایق بسیار مناسبی است.

تمامی بلوک های فوق در دو نوع ته باز و ته بسته تولید می شوند. بلوک ته باز دو سمت آن کاملاً باز است و در بلوک ته بسته یک طرف آن باز و طرف دیگر بسته است.


اینجا بخوانید: بلوک های چندجداره

تفاوت بلوک سیمانی سبک و سنگین

تفاوت بلوک سیمانی سبک و سنگین

بلوک ‌های سیمانی یکی از اصلی‌ ترین مصالح مورد نیاز جهت ساختمان‌ سازی بوده و بیشترین کاربرد را در ساخت‌وساز دیواره‌ های ساختمان‌ ها برعهده دارند. بلوک‌ های سیمانی دارای انواع مختلفی از جمله بلوک‌ های سیمانی سبک و بلوک‌ های سیمانی سنگین هستند که هر کدام از آن ‌ها از مقاومت و استحکام بسیار بالایی در ساخت‌وساز برخوردار بوده و دارای سرعت اجرایی خوبی نیز می ‌باشند.

بلوک ‌های سیمانی سبک و سنگین دارای تفاوت ‌هایی با یکدیگر هستند که از جمله این تفاوت‌ ها می ‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مواد اولیه

یکی از تفاوت‌ های بلوک ‌های سیمانی سبک و سنگین، مصالح به‌ کار رفته در تولید آن ‌ها است. در تولید بلوک‌ های سیمانی سبک از پوکه ‌های معدنی و صنعتی استفاده‌ شده و به‌ همین دلیل دارای وزن کمتری می ‌باشند ولی در مقابل مواد تشکیل‌ دهنده‌ بلوک ‌های سیمانی سنگین از سنگدانه ‌ها بوده که سبب شده است وزن آن‌ ها سنگین ‌تر شود.

 • مقاومت بلوک

بلوک ‌های سیمانی سبک و سنگین از لحاظ مقاومت با یکدیگر دارای تفاوت می ‌باشند. به دلیل ساخت بلوک ‌های سنگین از سنگدانه ‌ها و شن و ماسه، وزن این بلوک‌ ها بیشتر بوده و در ساختمان‌ سازی دارای مقاومت بیشتری هستند و به دلیل استفاده از پوکه ‌های معدنی و وزن کم در بلوک‌ های سیمانی سبک، این بلوک ‌ها با توجه به عایق صوت و حرارت، دارای مقاومت کمتری نسبت‌ به بلوک‌های سیمانی سنگین می باشند.

مصالح مورد نیاز جهت ساخت انواع بلوک

مصالح به‌ کار رفته در ساخت و تولید بلوک ‌های سیمانی بسته به نوع بلوک متفاوت بوده ولی از مواد تشکیل‌ دهنده رایج در تمامی بلوک‌ های سیمانی می توان به ماسه، آب، سبکدانه معدنی، سبکدانه پایه مصنوعی، انواع سیمان پرتلند، آب، شن و ماسه اشاره کرد.

در ساخت بلوک ‌های سیمانی سبک از سبکدانه های مختلفی همچون پوکه معدنی در نوع پومیس و اسکوریا استفاده‌ می شود. به‌ طور کلی می توان گفت رعایت مقادیر استاندارد هر نوع سبکدانه‌ های معدنی و صنعتی در ساخت بلوک های سیمانی سبک بسیار مهم می ‌باشد.

از بهترین سیمان‌ های استفاده ‌شده در ساخت انواع بلوک ‌می‌توان به انواع سیمان پرتلند همچون سیمان پرتلند سرباره‌ ها، سیمان پرتلند پوزولانی، سیمان پرتلند آهکی، سیمان مرکب، سیمان بنایی و سیمان پرتلند سفید اشاره کرد.

همچنین وزن بلوک ‌های سیمانی که مواد اولیه تشکیل‌ دهنده آن ‌ها از شن و ماسه طبیعی رودخانه ‌ای می ‌باشد، حدود ۲۰۰۰ کیلوگرم بر مترمکعب بوده و نسبت به سایر بلوک ‌های سیمانی سنگین ‌تر است. اما اگر مواد به‌ کار رفته در ساخت این بلوک‌ ها از ریزدانه‌ های معدنی و یا پومیس باشد، وزن آن‌ ها حدود ۱۶۸۰ کیلوگرم بر مترمکعب است که به آن ‌ها بلوک‌ های سیمانی سبک گفته می ‌شود.

همچنین ترکیب مواد در ساخت انواع بلوک‌  باید در اندازه ‌های معین و استاندارد به‌ کار برده شده و در برخی مواقع نسبت به کاربرد این بلوک ها، افزودنی‌ های دیگری نیز به آن ‌ها اضافه می ‌شود.

سایزبندی بلوک

یکی دیگر از معیار های دسته بندی بلوک ابعاد آن است. این ابعاد معمولاً با سانتی متر اندازه گیری می شود. بر حساب نقشه سازه و یا ابعاد زمین مشتری نیاز به بلوک با ابعاد مختلفی دارد که شرکت های بلوکی با تولید بلوک در سایزهای مختلف این نیاز را برطرف کرده اند.

پرمصرف ترین ابعاد بلوک 20*20*40 ، 10*20*40 و 15*20*40 است که این اعداد بیانگر طول، عرض و ارتفاع بلوک است. مثلاً بلوک 20*20*40 طولی برابر 40 سانتی متر، عرضی برابر 20 سانتی متر و ارتفاع 20 سانتی متری را دارد.

البته ابعاد دیگری بر حسب نیاز مشتری تولید و روانه بازار می شود.

بلوک استاندارد

سازمان ملی استاندارد در دو توصیه نامه به شماره های 70-1 ، 70-2 مربوط به بلوک سیمانی و یک توصیه نامه به شماره 7782 استاندارهای بلوک را تبیین کرده است. در این آیین نامه چگالی، رطوبت، مقاومت فشاری مصالح مورد استفاده و… توضیح داده شده که شرکت های تولید کننده بلوک جهت دریافت پروانه استاندارد ملزم به رعایت آن هستند.


اینجا بخوانید: بررسی استاندارد های بلوک سیمانی

مزایای استفاده از بلوک

مزایای استفاده از بلوک

 اگر به یاد داشته باشید در گذشته برای سازه از آجر استفاده می شد. آجر کم کم جای خود را به سفال داد و اکنون بلوک است که در اغلب پروژه های ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرد. دلایل مختلفی وجود دارد که سازندگان را به استفاده از بلوک ترغیب کرده است، از جمله این دلایل عبارتند از:

 • مقرون به صرفه بودن 

در ابعاد بزرگ مانند یه ساختمان نسبت به دیگر مصالح مانند آجر یا سفال، بلوک تعداد کمتری مورد نیاز است. درست است بلوک گرانتر از این نوع مصالح است اما چون تعداد کمتری نسبت به آن ها استفاده می شود در نهایت برای سازندگان مقرون به صرفه تر است.

 • سرعت بیشتر در ساخت

به دلیل ابعاد بزرگتری که بلوک نسبت آجر و سفال دارد، سرعت پیشرفت پروژه را چندین برابر می کند. از همین رو با استفاده از بلوک می توان در زمان صرفه جویی کرد. این صرفه جویی در زمان با هزینه کارگر مستقیماً در ارتباط است و باعث کاهش هزینه تمام شده پروژه می شود.

 • مقاومت بالا

بدون شک مقاومت بلوک  در مقابل مصالح دیگر قابل قیاس نیست. و در حالت استاندارد مقاومت بسیار بالاتری نسبت به آجر و سفال دارد و استحکام سازه را به صورت چشمگیری افزایش می دهد.

 • عایق بندی بهتر

همانطور که اشاره شد یکی از انواع بلوک، بلوک های دو جداره و سه جداره است. جداره های این نوع بلوک باعث می شود که عایق بندی بسیار بهتری نسبت به سفال داشته باشد. این عایق شامل گرما، صدا و رطوبت است.

موارد مصرف بلوک سیمانی

بلوک های سیمانی یکی از پرکاربردترین و رایج‌ ترین مصالح ساختمانی هستند و علاوه‌ بر استفاده در انواع ساختمان سازی، دارای کاربرد های دیگری نیز می‌ باشند. از جمله موارد مصرف  می‌ توان به موارد زیر اشاره نمود:

ساخت دیوار پارکینگ

یکی از کاربرد های بلوک ، استفاده از آن‌ ها در ساخت دیوار های پارکینگ است. بلوک‌ های سیمانی از استحکام، دوام و مقاومت بالایی در برابر آسیب‌ ها برخوردار هستند و به‌ همین جهت بسیار مناسب برای استفاده در دیوار های پارکینگ می‌ باشند.

ساخت جدول های خیابانی

یکی دیگر از کاربرد های مهم بلوک های سیمانی، استفاده از آن‌ ها در ساخت جوی‌ ها و جدول‌ های خیابان است. بلوک های سیمانی دارای سازگاری بسیار مناسبی با محیط‌ زیست اطراف خود هستند و به‌ همین دلیل مناسب برای ساخت جدول های خیابانی می‌ باشند.

دیوار چینی محوطه باغ

یکی دیگر از مهم‌ ترین موارد استفاده از بلوک های سیمانی، کاربرد آن‌ ها در دیوارچینی دور تا دور باغ است. بلوک های سیمانی از مقاومت و طول عمر بسیار بالایی برخوردار هستند و به‌ دلیل مقاومت مناسب آن‌ ها در برابر موریانه و همچنین سهولت استفاده در هنگام ساخت، بسیار مناسب برای ساخت دیوار های محوطه باغ و حیاط هستند.

دیوارچینی ساختمان

از بلوک  برای دیوار چینی ساختمان و دیوار استخرها استفاده‌ شده و سبب افزایش مقاومت و دوام سازه می‌ شوند.

تیغه کشی ساختمان

بلوک های سیمانی علاوه‌ بر کاربرد در ساخت دیوارهای خارجی ساختمان، در ساخت دیوار های داخلی و تیغه کشی ساختمانی نیز دارای کاربرد هستند.

ساخت گلدان

یکی دیگر از کاربرد های بلوک های سیمانی، استفاده از آن‌ ها جهت ساخت گلدان‌ ها در محوطه‌ های خارجی همچون باغ، حیاط و محیط‌ های عمومی است. تنوع در ساخت گلدان با بلوک‌ های سیمانی بسیار بالا است و نیاز به تجهیزات و ابزارآلات خاصی نخواهد داشت. همچنین بلوک‌  در برابر رطوبت، تابش مستقیم نور خورشید، حرارت، فشار و غیره بسیار مقاوم هستند و از دوام و طول عمر بالایی نیز برخوردار می‌ باشند.

ساخت باربیکیو

طراحی و ساخت باربیکیو توسط بلوک های سیمانی، در ابعاد و اشکال بسیار متنوعی امکان‌ پذیر است و علاوه‌ بر دوام و ماندگاری بسیار بالا و تنوع در روش ساخت، از لحاظ هزینه نیز بسیار مناسب و اقتصادی می‌ باشد.

از دیگر کاربرد های بلوک  نیز می‌ توان به ساخت کانال‌ های آبیاری و سقف‌ های تیرچه‌ بلوک اشاره نمود.


اینجا بخوانید: با بلوک سیمانی باربیکیو بسازید


 

مهم ترین نکات در خرید بلوک سیمانی

نکات بسیار کوچکی وجود دارد که در هنگام خرید بلوک باید به آن توجه کرد. عدم توجه به این نکات ممکن است باعث ضرر و زیان مالی بسیاری شود.

اولین موردی که باید به آن توجه شود، استاندارد بودن بلوک است. برای اینکه از این موضوع مطمئن شوید سعی کنید از شرکت های معتبر خرید کنید که حتماً پروانه استاندارد نهای لازم را اخذ کرده باشند.

دومین مورد تعداد مورد نیاز است. قبل از خرید سعی کنید تعداد مورد نیاز خود را مشخص کنید تا در هنگام خرید دچار مشکل نشوید. کم خریدن بلوک باعث کند شدن سرعت پروژه و زیاد خریدن آن باعث بلا استفاده ماندن آن ها می شود.

سومین و آخرین نکته توجه به حمل و نقل است. معمولاً خود شرکت های فروشنده بلوک راه هایی برای انتقال بلوک برای پروژه در نظر گرفته اند اما اصولاً شرکت ها وظیفه فروش درب کارخانه را دارند و برای انتقال آن به پروژه خود باید وسیله ای را در نظر بگیرید. بنابراین خرید بتن از کارخانه ها و محل های تولید نزدیک به پروژه می تواند هزینه های حمل و نقل شما را کاهش دهد.

قیمت بلوک سیمانی

همان‌ طور که گفته شد، بلوک‌ های سیمانی دارای انواع بلوک سیمانی سبک و بلوک سیمانی سنگین هستند و بر اساس کاربرد خود نیز دارای انواع متفاوتی می‌ باشند. همچنین بلوک‌ های سیمانی در کارگاه‌ های متفاوتی در شهر ها و استان‌ های گوناگون داخل کشور تولید و عرضه می‌ شوند و بنابراین دارای قیمت‌ های متفاوتی در تولید هستند. کیفیت مواد اولیه به‌ کار رفته در تولید بلوک سیمانی و استاندارد بودن آن نیز در قیمت بلوک سیمانی تأثیرگذار بوده و سبب افزایش قیمت آن خواهد شد. به‌ عنوان مثال بلوک‌ های سیمانی استاندارد دارای سیمان پرتلند مرغوب، سنگدانه های سبک و همچنین افزودنی های با کیفیت و به میزان مشخص هستند و وزن، ابعاد و شکل ظاهری آن‌ ها نیز با توجه به استاندارد های موجود، تعیین و بلوک‌ های سیمانی استاندارد تولید می‌ شوند. بنابراین میزان درجه کیفیت مواد اولیه نیز همانند سایر عوامل، در برآورد نهایی قیمت بلوک های سیمانی تأثیر گذار بوده و به دلیل نوسانات قیمت تهیه مواد اولیه، دارای قیمت مشخصی نمی‌باشند.

عوامل متعددی در تعیین هزینه و قیمت بلوک سیمانی تاثیرگذار هستند که از جمله آن ها می توان به نوع بلوک (سبک و سنگین)، ابعاد و اندازه بلوک، تعداد جداره های آن و… اشاره کرد. لیست قیمت انواع بلوک های  سیمانی تولید شده در مجتمع تولیدی بلوک راد در ابتدای این مطلب آورده شده است. جهت کسب اطلاعات تکمیلی می توانید با کارشناسان این مجموعه با شماره تماس 09123850017 تماس حاصل نمایید.

عوامل مؤثر بر قیمت بلوک سیمانی

از جمله عوامل مؤثر بر قیمت بلوک می‌ توان به موارد زیر اشاره نمود:

مواد تشکیل دهنده

یکی از مهم‌ ترین عوامل تأثیر گذار بر قیمت بلوک سیمانی، مواد تشکیل‌ دهنده و متریال مصرفی در ساخت بلوک‌ های سیمانی می‌ باشد. مهم‌ ترین مواد تشکیل دهنده انواع بلوک های سیمانی، مواد اولیه پوکه و سیمان هستند که قیمت هر یک از این مواد در قیمت نهایی بلوک  تأثیر گذار است.

پوکه

در تولید بلوک‌ های سیمانی از ۲ نوع پوکه طبیعی و پوکه مصنوعی استفاده می‌ شود که نوع طبیعی آن جزء پوکه‌ های معدنی و نوع مصنوعی آن جزء پوکه‌ های صنعتی محسوب می‌ شود. پوکه‌ های معدنی به دلیل استخراج آن‌ ها از طبیعت و معادن و همچنین وفور آن‌ ها در طبیعت، دارای قیمت پایین‌ تری نسبت‌ به پوکه‌ های صنعتی می‌ باشند. زیرا پوکه‌ های صنعتی در صنایع توسط مراحل و پروسه‌ های بسیار خاصی تولید می‌ شوند و از هزینه بسیار بالاتری نسبت‌ به پوکه‌ های معدنی برخوردار هستند. به این نکته نیز توجه نمایید که بلوک‌ های سیمانی که دارای پوکه‌ های معدنی هستند، از عایق‌ بندی و مقاومت بیشتری نسبت‌ به پوکه‌ های صنعتی برخوردار هستند و میزان تخلخل در آن‌ ها بسیار بیشتر از پوکه‌ های صنعتی است.

سیمان

سیمان یکی از مهم‌ ترین و اصلی‌ ترین متریال موجود در تولید تمامی بلوک‌ های سیمانی است و قیمت آن در هزینه نهایی هر یک از بلوک‌ های سیمانی بسیار تأثیر گذار است. قیمت خرید سیمان نیز در حال حاضر نسبت‌ به گذشته بسیار افزایش یافته و از این‌ رو تمامی محصولات سیمانی به‌ ویژه بلوک‌  نیز دچار افزایش قیمت شده‌اند.

تجهیزات بلوک زنی

یکی دیگر از عوامل تأثیر گذار در تعیین قیمت بلوک های سیمانی، نوع دستگاه و تجهیزات بلوک‌ زنی است. به‌ طور کلی دستگاه‌ های بلوک‌ زنی دارای ۲ نوع دستی و اتوماتیک هستند و بنابراین نوع این دستگاه و تجهیزات نیز در قیمت نهایی بلوک‌ های سیمانی تأثیر گذار خواهد بود.

هزینه آب‌ و برق

هزینه آب‌ و برق نیز در قیمت تولید بلوک های سیمانی بسیار تأثیر گذار بوده و کارگاه‌ های بلوک‌ زنی که دارای تولیدات بیشتر هستند، هزینه آب‌ و برق آن‌ ها نیز بیشتر خواهد بود.

دستمزد کارگران

میزان دستمزد کارگران و تعداد آن‌ ها نیز نقش مؤثری در قیمت نهایی بلوک های سیمانی تولید شده در یک کارگاه بلوک‌ زنی داشته و هر چه تعداد کارگردان کم‌ تر باشد، هزینه‌ی دستمزد نیز کاهش یافته و در نتیجه هزینه بلوک‌ های سیمانی نیز به میزان کمی کاهش خواهد یافت.

نوع بلوک سیمانی

بلوک‌ های سیمانی دارای انواع متفاوتی هستند و بر اساس وزن، ابعاد و کاربرد به انواع گوناگونی تقسیم‌ بندی می‌ شوند. در طول ساخت و تولید هر یک از بلوک‌ های سیمانی نیز از مواد اولیه و مصالح گوناگونی استفاده‌ شده و بنابراین هر کدام از آن‌ ها دارای قیمت‌ های متفاوتی با یکدیگر می‌ باشند.

چگونگی عرضه

یکی دیگر از عوامل تأثیر گذار بر قیمت بلوک سیمانی، نحوه انبار، نوع بسته‌ بندی و چگونگی حمل و نقل آن‌ ها تا مقصد می‌ باشد.نحوه بسته‌ بندی و انبار کردن بلوک های سیمانی بر اساس منطقه جغرافیایی کارگاه بلوک زنی با یکدیگر بسیار متفاوت بوده و مسافت جا به جایی بلوک تا مقصد و نوع ماشین حمل نقل بلوک‌ های سیمانی نیز متفاوت است و بنابراین در قیمت نهایی بلوک‌ های سیمانی تأثیر گذار می‌ باشد.

شرایط بازار

شرایط بازار و خرید به طور مستقیم از کارگاه و یا توسط واسطه‌ ها نیز در قیمت بلوک  تأثیر گذار بوده و می‌ تواند سبب کاهش و یا افزایش آن‌ ها شود.

بلوک راد با بیش از یک دهه تجربه در زمینه تولید انواع بلوک سبک و سنگین و همچنین تولید کول چاه در ابعاد مختلف آماده تأمین قطعات بتنی مورد نیاز شماست.

تولید بیش از 12 نوع محصولات مختلف سیمانی و بتنی در اندازه و تیپ های مختلف برای مصارف مختلف، تنها گوشه ای از توانمندی تولیدی راد بلوک است. در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان بلوک راد در تماس باشید.


سوالات متداول

بلوک سیمانی چیست؟

بلوک سیمانی از ترکیب شن، ماسه، سیمان و آب تشکیل می شود و برای دیوارچینی بیرونی و داخلی و همچنین استفاده در سقف کاربرد دارد.

انواع بلوک سیمانی کدام است؟

در مجتمع تولیدی بلوک راد، بلوک سیمانی سبک، بلوک سیمانی سنگین و بلوک های چند جداره در ابعاد استاندارد تولید می شود.

قیمت بلوک سیمانی چقدر است؟

قیمت بلوک سیمانی بر اساس نوع، کیفیت، ابعاد و نرخ مواد تشکیل دهنده آن مشخص می شود. لیست قیمت روز انواع بلوک سیمانی در این مطلب ارائه شده است.

پرکاربردترین ابعاد بلوک سیمانی کدام اند؟

پرمصرف ترین ابعاد بلوک سیمانی و پرفروش ترین ها در مجموعه بلوک راد 20×20×40، 10×20×40 و 15×20×40 است.

مزایای بلوک سیمانی تولیدی بلوک راد چیست؟

چگالی، وزن و ابعاد استاندارد، قیمت ارزان، استحکام، وزن کم، عایق صدا و حرارت و تحویل سریع از جمله مزایای بلوک های تولیدی این مجموعه می باشد.

15 دیدگاه

 • عرض ادب، لیست قسمت بلوک سیمانی رو لطف می کنید؟
  عظیم زاده هستم

  • سلام و وقت بخیر
   لیست قیمت روز انواع بلوک سیمانی مجتمع تولیدی راد به آدرس ایمیل شما ارسال شد.

  • سلام و وقت بخیر
   جهت ثبت سفارش و خرید انواع بلوک سیمانی با کارشناسان مجتمع تولیدی راد توسط شماره های موجود در سایت تماس حاصل نمایید.

  • سلام و وقت بخیر
   بله دوست عزیز، در این مجموعه انواع ماشین حمل بلوک جهت رفاه حال شما عزیزان موجود می باشد.

  • سلام و وقت بخیر
   جهت اطلاع از قیمت روز بلوک سیمانی سبک با کارشناسان بلوک راد با شماره های موجود در سایت تماس حاصل نمایید.

 • من میخواستم تشکر کنم بابت محصولات بتنی مجموعه راد
  من از شما بلوک سیمانی خرید کردم و بسیار راضی بودم. ممنون از شما

  • سلام و وقت بخیر
   ممنون از لطف و نظر شما دوست عزیز، خرسندیم که توانسته ایم رضایت شما را کسب نماییم.

   • سلام و وقت بخیر
    جهت دریافت قیمت روز انواع بلوک جدول موجود در همین صفحه را مشاهده نمایید.

  • سلام و وقت بخیر
   جهت قیمت روز انواع بلوک سیمانی سبک تنها کافیست با کارشناسان ما در مجتمع تولیدی بلوک راد تماس حاصل نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *